Přijímačky na MU: Někteří uchazeči se cítí poškozeni

3. 6. 2004 | Aktuality

Z osmi variant všeobecných přijímacích testů, které letos připravila Masarykova univerzita v Brně, byly některé obtížnější než ostatní. Zástupci školy se proto rozhodli u těžších verzí připočítat body navíc, u jednodušších naopak body ubrat. Mnoho uchazečů s takovým postupem nesouhlasí a hodlají se proti výsledkům odvolat.

Mladým lidem, kteří testy absolvovali, se nelíbí zejména to, že se o zvláštním způsobu vyhodnocování dozvěděli až dodatečně. Odvolat se přirozeně hodlají ti, kteří nevědomky vyplňovali lehčí verzi testů a u zkoušek nakonec neuspěli. Rektor Jiří Zlatuška ovšem považuje postup univerzity za legitimní. „Je to naprosto v pořádku. Uznávám snad jedině, že se o tomto způsobu hodnocení testů mohli zájemci o studium dozvědět předem.“ Podle rektora se letos nepodařilo udělat všechny testy stejně obtížné, a proto je přepočítávání jedinou spravedlivou možností hodnocení.

Nespokojeným uchazečům Zlatuška vzkazuje, aby požádali děkany příslušných fakult o přezkum rozhodnutí – jejich případy údajně prověří rektor osobně. Pokud neuspěje písemné odvolání, zbývá uchazečům jedině obrátit se na soud. Ministerstvo školství totiž do přijímacích řízení zasahovat nechce.

zdroj: www.idnes.cz