Prezident V. Klaus jmenoval prof. M. Hrabánkovou s účinností od 1.3.2011 rektorkou Jihočeské univerzity

20. 1. 2011 | Tiskové zprávy

Prezident republiky Václav Klaus jmenoval ve středu dne 19. ledna 2011 na Pražském hradě pět nových rektorů vysokých škol. Mezi nově jmenovanými je také prof. Ing. Magdalena Hrabánková, CSc., prof. h. c., z Jihočeské univerzity.

Akademický senát JU prof. M. Hrabánkovu zvolil za kandidátku na funkci rektora JU dne 2. 12. 2010. Řízení univerzity se prof. M. Hrabánková ujme 1. března 2011. Naváže tak na práci stávajícího rektora univerzity prof. PhDr. Václava Bůžka, CSc., jehož mandát po uplynulých dvou řádných funkčních obdobích vyprší k 28. únoru 2011.

„Funkci rektora chápu jako službu univerzitě,“ říká prof. Ing. Magdalena Hrabánková, CSc., prof. h. c.: „Jihočeská univerzita má velký vědecký a aplikační potenciál. Jako prioritu vnímám práci na posilování vědeckovýzkumných aktivit školy, které ji budou i nadále řadit do první kategorie univerzit.“

„Paní profesorka Hrabánková představuje lidsky, vědecky a pedagogicky vyzrálou osobnost, která podle mého názoru může ve funkci rektora obstát,“ řekl po volbě rektor univerzity prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc.

Prof. Ing. Magdalena Hrabánková, CSc., prof. h. c., působí na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích od roku 1996. Od 1. 12. 2007 je děkankou Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V období před transformací Zemědělské fakulty JU stála do roku 2007 v jejím čele. Pedagogicky a vědecky působí na katedře strukturální politiky EU a rozvoje venkova EF JU.

Prof. Ing. Magdalena Hrabánková, CSc., prof. h. c. (*1941) je absolventkou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. V roce 1999 obhájila na Jihočeské univerzitě habilitační práci v oboru Organizace a řízení podniků. V roce 2004 byla jmenována profesorkou v oboru Odvětvová ekonomika a management na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze. Za dlouhodobou odbornou spolupráci jí byl v roce 2007 rektorem Univerzity sv. Štěpána v Gődőllő udělen titul prof. h. c. V letech 2000 – 2002 byla poradkyní předsedy vlády ČR. Od roku 2002 působí jako členka sekce ministra zemědělství. Od 1. 12. 2007 působí ve funkci děkanky Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ve své odborné činnosti se zabývá problematikou strukturální politiky EU a její aplikací v podmínkách ČR a regionálním managementem. K této problematice vydala řadu monografií, odborných studií a článků. H. Bumbová, JU, 19.1.2011