Představujeme: Díl druhý – Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně

6. 2. 2006 | Přijímací řízení

Chcete prorazit v politice, láká vás teplé místo v Bruselu nebo se chcete vydat na novinářskou dráhu? Právě vám je určena Fakulta sociálních studií v Brně. Mnoho uchazečů vzdává boj o místo na této škole již předem. Straší je množství podaných přihlášek, malé procento přijatých a obtížné přijímací zkoušky. Ale každá překážka se dá překonat. Stačí vědět, jak na to.

Fakulta sociálních studií byla dlouho pověstná svou nepřístupností– řečeno čísly – ještě předloni přijímala pouze 8 až 12 procent uchazečů. K znatelné změně došlo minulý rok, kdy se celý ústav přesunul z nevyhovující budovy na ulici Gorkého do nově zrekonstruovaného areálu přímo v centru města. Škola k radosti všech potenciálních studentů navýšila kapacity jednotlivých studijních oborů. A výsledek je rozhodně optimističtější než v předešlých letech: ke zkouškám se loni dostavilo 6895 uchazečů, rektor dal zelenou 1245 z nich. Přijal tedy 18 procent uchazečů.

Pořád si říkáte, že je to málo? Šance, jak zvýšit pravděpodobnost přijetí, spočívá v dobrém výběru oborů. Fakulta na rozdíl od své pražské kolegyně vypisuje programy dvouoborově (pouze hlavní programy jako Mezinárodní vztahy či Politologie lze studovat samostatně). Nemůžete tedy studovat např. jen žurnalistiku jako v Praze. Pokud si podáte v Brně přihlášku na obor Mezinárodní vztahy, počítejte s tím, že při testu budete muset opravdu zazářit. Stejně jako Ivan Horník v korupční aféře, radíme: „Musíte jít štěstíčku naproti.“ To však neznamená, že budete uplácet všechny okolo. Doporučujeme projít si statistiky přijetí v jednotlivých kombinacích oborů a zařídit se podle toho. Například s kombinací Žurnalistika a Environmentální studia budete mít větší šanci uspět.

Jak vůbec vypadají přijímací zkoušky? Skládají se z testu obecných studijních testů (OSP) a Základů společenských věd (ZSV). Fakulta vypracování přijímaček svěřila do rukou společnosti Scio, na jejichž stránkách můžete vyzkoušet své dovednosti nebo si objednat sady testů. Je dobré natrénovat OSP. K tomu slouží také Národní srovnávací zkoušky, které můžete pojmout jako zahřívací kolo. Pokud je zvládnete lépe než klasické přijímací zkoušky, FSS vám tento výsledek započítá. Máte tedy dva pokusy. V oborech jako žurnalistika či sociální práce získáte plus body za praxi, které rozhodně nejsou zanedbatelné a mohou rozhodnout.

Studium na FSS není obtížné a studenti jiných fakult tiše závidí ohodnocení některých předmětů (až 12 kreditů!) Přesto si nemyslete, že je to procházka růžovým sadem. Nad přípravou na některé zkoušky strávíte několik bezesných nocí a povinné předměty většinou požadují průběžnou přípravu i během semestru (eseje, četba, testy).

Studenti si nejvíce stěžují na málo praxe v některých oborech a organizační zmatky ve výuce. Ty však vyváží dobrý přístup profesorů a luxusní nová budova, ve které najdete téměř všechno. Těšíme se na nové spolužáky!

Více info na: www.fss.muni.cz www.scio.cz