Pět otázek pro... Jana Pirka

10. 1. 2010 | Stojí za přečtení

Přednosta Kardiocentra Institutu Klinické a experimentální medicíny (IKEM), kardiochirurg s téměř 7000 operacemi, držitel Ceny vydavatelství Economia za nejlepšího českého manažera ve zdravotnictví, atlet – běžec. To vše je jedenašedesátiletý prof. MUDr. Jan PIRK, DrSc. Medicínu považuje za krásné zaměstnání. A jak vzpomíná na její studium?

Zdroj fotografie: IKEM.

Jakou vysokou školu jste studoval a proč jste se pro ni tehdy rozhodl?

Studoval jsem fakultu všeobecného lékařství UK v Praze a rozhodl jsem se pro ni proto, abych mohl dělat námořního lékaře.

Co Vám dalo studium na vysoké škole z hlediska Vaší dnešní profese?

Dalo mi veškerý základ, bez kterého bych nemohl později pokračovat v postgraduálním studiu a vzdělávání.

Kdybyste si mohl vybrat dnes znovu, co byste studoval a kde? Uvažoval byste o studiu v zahraničí?

Znovu bych studoval medicínu a o části studia v zahraničí bych jistě uvažoval.

Co se Vám vybaví, když se řekne „studentský život“?

Za mých let to znamenalo občas zajít do hospůdky na pivo, často sportovat, jezdit na vodu a na hory.

Co byste vzkázal těm, kteří se chtějí hlásit na obor, který jste studoval, popřípadě uvažují o podobné profesionální drá­ze?

Poradil bych jim, že medicína je krásné zaměstnání, od kterého ale člověk může očekávat hodně práce a často dny a noci strávené v nemocnici.