Dobeš: školné pravděpodobně jen pro „věčné studenty“

28. 2. 2012 | Aktuality

Jen pár hodin po zahájení Týdne neklidu vystoupil ministr školství Josef Dobeš s prohlášením, že školné nakonec zavedeno nebude – nebo přesněji, bude se týkat jen tzv. věčných studentů. Studenti, zástupci vysokoškolských orgánů i mnozí politici sice tento nový obrat ve vývoji vysokoškolské reformy vítají, berou jej však stále s rezervou. Nejčastějším argumentem je, že odstoupení od plánovaného školného je jen drobným kompromisem v poměru všech, které v rámci návrhů spadajících do plánované reformy podléhají kritice. Dobeš se navíc nyní bude muset zpovídat zejména těm koaličním partnerům, kteří jeho prohlášení považují za porušení programového prohlášení vlády.

Původní návrh ministerstva dosud počítal se zavedením poplatku asi 10 000 korun za každý semestr studia. Podle nového plánu by se zpoplatnění studia mělo týkat pouze těch studentů, kteří překročí standardní dobu studia (tj. tři roky bakalářského a pět magisterského, resp. dva roky magisterského navazujícího). Za studium více než jedné školy či oboru by pak měli posluchači nově platit až 26 000 korun ročně.

Delší i další studium je zpoplatněno i nyní. V případě dalšího studia se však dosud platí řádově dva až tři tisíce korun za rok, u delšího studia (kde dosud platí benevolence bezplatného jednoho roku navíc) je to řádově deset až třicet tisíc za semestr. O nových návrzích poplatků se však ještě bude jednat a ani odvolání původního konceptu reformy není definitivní.