O maturanty z němčiny mají firmy velký zájem

Studenti, kteří letos maturovali z němčiny, se nemusí bát, že by se na trhu práce neuplatnili. Angličtina je sice stále nejžádanější cizí jazyk, a opravdu se díky ní domluvíte všude a téměř s každým, ale německé a rakouské firmy působící v České republice mají zájem výhradně o absolventy s dobrou znalostí němčiny. Tu vítají také pohraniční společnosti.

Německý jazyk je dále velkou výhodou v řadě konkrétních oborů. Za všechny můžeme jmenovat například strojírenství, automobilový nebo chemický průmysl, což v České republice čítá stovky úspěšných firem a nabízí tisíce pracovních míst.

Z německého jazyka letos maturovalo o více jak polovinu méně studentů než před pěti lety. Zatímco angličtinu si zvolilo 72,3 % maturantů, němčinu pouze 2,6 %. Zároveň o němčinu klesá zájem také ze strany veřejnosti. Firmy nabízející jazykové kurzy tento trend pozorují již několik let. Mimo angličtinu je zájem spíše o španělský jazyk a ruštinu. Z exotičtějších jazyků je to čínština a arabština.

Two businessman meeting and brainstorming while using laptop at

To jsou hlavní důvody, proč se o rozvoj německého jazyka u českých studentů snaží řada projektů a organizací (například Němčina pro studenty technických oborů, Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem). Překvapivé je, že tyto projekty mají na své cíle dostatek finančních prostředků, avšak pro změnu zase bojují s nedostatkem kvalifikovaných učitelů.

Pokud tedy patříte mezi úspěšné maturanty z německého jazyka, dál tuto dovednost rozvíjejte při svém pomaturitním studiu. Pokud se budete v budoucnu ucházet o místo ve společnosti s německým managementem nebo ve firmě, která má své hlavní obchodní partnery právě v Německu či Rakousku, pak věřte, že vám tento jazyk otevírá cesty k velice úspěšné kariéře.

Zdroje: ihned.cz, idnes.cz, jazykovky.cz


redakce@vysokeskoly.cz

Další články k tématu

Desetina vysokoškoláků mění obor již během studia

Desetina vysokoškoláků mění obor již během studia

Desetina vysokoškoláků mladších 21 let mění obor již během bakalářského studia. U studentů nad 24 let se jedná téměř o třetinu. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK ve spolupráci s Vysokou školou obchodní v Praze a Vysokou školou podnikání a práva. Mladí Češi neskrývají ambice. Každý desátý vysokoškolák dnes studuje několik oborů současně. Pokud se jim ve škole něco nelíbí, …

číst více
Žebříček vysokých škol podle SVP PdF UK

Žebříček vysokých škol podle SVP PdF UK

Nedávno jsme informovali o hodnocení kvality českých vysokých škol tak, jak jej svým čtenářům nabídly Hospodářské noviny. Svůj žebříček škol ale letos vytvořilo také Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK (SVP). Studie sestavená autory Jan Koucký a Aleš Bartušek srovnává všech 26 českých veřejných vysokých škol a 138 jejich fakult a vychází z dat sebraných za roky 2010 a 2011. Svou koncepcí …

číst více