Jak správně vybrat přípravný kurz na VŠ

9. 10. 2014 | Přijímací řízení

Zadáte-li do Googlu slovní spojení „přípravný kurz na VŠ“, zobrazí se bezmála 300 000 výsledků. Bezmezný výběr situaci značně komplikuje – přípravný kurz je totiž u mnoha oborů důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát.

„Bez přípravného kurzu bych se nedostal na Akademii výtvarných umění,“ říká Vojtěch Verner (20), který nyní na AVU studuje restaurování soch. Dva roky navštěvoval každý týden kurz kreslení na ZUŠ Štítného a považuje jej za jeden z nejlepších v Praze. „Výhodou bylo, že nás učilo víc vyučujících a každý z nich dá pak člověku něco jiného, nového…,“ dodává Verner.

Dobrý výběr je základ

Při výběru kurzu často hrají roli ohlasy absolventů kurzů podobných či stejných. Přijímací zkoušky lze na velkou část oborů složit pomocí testů Scio. V případě, že i vy patříte do této kategorie, máte na výběr mezi kurzy přímo od společnosti Scio a kurzy společnosti Tutor, institutu Sokrates, kurzy Fido či mnoha dalšími. Přípravný kurz ke Scio testům poslední jmenované vzdělávací agentury Fido absolvovala také nynější studentka žurnalistiky a bezpečnostních a strategických studií na brněnské Masarykově univerzitě Klára Procházková (19). „Kurz mi pomohl zorientovat se v systému, jakým jsou Scio testy tvořeny a jak chápat jednotlivé úlohy. Bylo nás ve skupině jen sedm, navíc lektorem byl člověk, který pomáhal testy tvořit,“ podotýká Procházková. Obecným rysem všech organizací, které se přípravou na VŠ zabývají, je fakt, že garantují individuální přístup ke studentům, kurzy většinou probíhají v menších skupinách o patnácti až dvaceti lidech. Slibují vám, že vás naučí strategii a vyzkoušíte si přijímací zkoušky nanečisto. Některé společnosti, například již zmiňovaný institut Sokrates, dokonce garantují vrácení kurzovného v případě, že se po absolvování jejich kurzu na vysokou školu nedostanete. Roli hraje také vaše štěstí na lektory. Lektor vás může pozitivně motivovat nebo vás svým přístupem naopak odradit. Rozdíl mezi kurzy jednotlivých vzdělávacích agentur tak tvoří hlavně cena kurzů. Do případných nákladů byste měli započítat i jízdné. Kurzy se většinou konají v krajských městech, a proto se logicky vyplatí vybrat si to, které je k vám nejblíže.

Čas a peníze

Důležitým faktorem je, že jakmile se rozhodnete pro přípravný kurz k přijímačkám na VŠ, musíte mít jasno v tom, jaký obor si zvolíte. Možná to zní poněkud triviálně, ale důvodů, proč si to ujasnit je hned několik. Jednak je poměrně časově náročné zvládat maturitní ročník v kombinaci s přípravným kurzem, který probíhá buď o sobotách nebo ve všední dny odpoledne. Z tohoto důvodu je téměř nemožné stíhat více kurzů najednou, ať už kvůli případné kolizi s vaším školním rozvrhem či právě s dalším eventuálním kurzem. Za druhé – i poplatek za jeden kurz, ať už vám ho hradí rodiče nebo musíte sáhnout do vlastní kapsy, není právě zanedbatelný finanční obnos.

Žádné přijímačky ≠ žádná příprava

Překvapivě se někdy vyplatí i přípravný kurz na školy, kam se přijímací zkoušky nedělají. Typickým příkladem je kurz pořádaný Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy, který navštěvovala Eva Brožková (20), studentka obecné matematiky právě na MFF UK. „Měla jsem ze studia na Matfyzu strach a kurz mě poněkud uklidnil. Myslím si ale, že je vhodný spíše pro potenciální studenty těch vysokých škol, které nejsou na matematiku primárně zaměřeny a používají ji spíše jako nástroj k danému oboru.“

Snaha je k nezaplacení

Pak už stačí jen vyplnit a odeslat v dnešní době již samozřejmě online přihlášku a zaplatit danou částku. A začíná vaše cesta k vysněné vysoké škole. Je ale nutné si uvědomit, že kurz sám o sobě vám přijetí nezajistí. Stejně jako u všeho, čeho chcete v životě dosáhnout, i tady se musíte snažit vy sami udělat pro danou věc maximum.

Zdroje: https://www.scio.cz/…io-kurzy.asp

http://www.sokrates.cz/…dky-hledani/

http://www.kurzy-fido.cz/

http://www.mff.cuni.cz/…ec/kurzy.htm

http://www.zus-stitneho.net/…alsi-studium

Zdroj obrázku: www.shx.hu

Další články k tématu

Přihlášky na vysokou školu v dubnu? Berou i bez přijímaček!

Přihlášky na vysokou školu v dubnu? Berou i bez přijímaček!

Pokud jste si mysleli, že máte v únoru na všechno dost času a prošvihli jste termín podávání přihlášek na vysokou školu, měli jste na řadě škol čas ještě do konce března. Pokud to nevyšlo ani v březnu, ještě pořád nic není ztraceno! Pro všechny nerozhodné a chronické odkládače máme seznam státních vysokých škol, kam se můžete hlásit …

Příprava na přijímačky může stát tisíce. Diskriminace, míní odborníci

Příprava na přijímačky může stát tisíce. Diskriminace, míní odborníci

Jednotné přijímací zkoušky Scio používá řada fakult na vysokých školách v Česku. Aby u nich zájemce o studium uspěl, někdy mu k tomu jeden termín nestačí. Za každý další pokus ale musí platit. Podle odborníků tento systém znevýhodňuje uchazeče z nízkopříjmových rodin. Například Veroniku Vávrovou, která se v loni hlásila na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, vyšly testy přibližně na …

Na jaký obor máte největší šanci se dostat

Na jaký obor máte největší šanci se dostat

Termíny příjímacích zkoušek na vysoké školy se blíží. Vedle toho, jaké požadavky je třeba k přijetí ke studiu splnit a co všechno se musí naučit, zajímá budoucí vysokoškoláky také to, jakou mají vůbec šanci na úspěch. Podívali jsme se na čísla z minulých let a zjistili jsme, na jaké obory máte největší šanci se dostat. Nejvíc studentů …