Neúspěšní uchazeči chtějí nové přijímací řízení

5. 11. 2003 | Aktuality

Ostré kritice čelí v těchto dnech Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Stovky odmítnutých uchazečů, kteří se kvůli chybně udělaným testům nedostali ke studiu, teď zpochybňují celé přijímací řízení. Devět chyb v testech, které fakulta přiznala, způsobilo, že několika stovkám uchazečů, i když ve skutečnosti odpověděli správně, nebyly přiznány body. Naopak těm, kteří odpověděli špatně, tyto body přiznány byly.

Kvůli omylu při přijímacím řízení teď na škole nemohou studovat ti ve skutečnosti úspěšnější. Do míst v prvním ročníku místo některých z nich nastoupily desítky studentů, kteří odpověděli špatně, a tudíž by si neměli studium nárokovat. Odmítnutí uchazeči teď žádají vypsání nového přijímacího řízení, nebo jako alternativu požadují přijetí několika stovek uchazečů, jež měli mít na studium nárok. Proti nim stojí rektor UK Ivan Wilhelm, podle kterého kvůli jednotlivým chybám nelze zpochybňovat celé přijímací řízení.

Právnická fakulta kvůli špatně udělaným přijímacím testům přijala o tři 300 studentů více, než původně plánovala. Na škole přesto zůstalo hodně těch, kteří získali body na nesprávných řešeních a de facto studují neprávem. Fakulta, která měla původně v plánu přijmout 650 studentů a s nimi ještě ty, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako šestsetpadesátý, hranici 84 bodů nezměnila ani po zjištění chyb.

zdroj:MFDnes