Na Právnickou fakultu UK byl omylem přijat rekordní počet studentů

23. 10. 2003 | Aktuality

K pochybení došlo při vyhodnocování přijímacích testů na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Následkem je nadměrné množství přijatých uchazečů – jejich počet dosahuje téměř jednoho tisíce.

Nastalá situace s sebou pochopitelně nese mnoho technických problémů: na všechno se stojí dlouhé fronty a přednáškové místnosti praskají ve švech, přestože výuka probíhá v největší aule. Studenti prvního ročníku museli být rozděleni do dvou skupin, takže všechny jejich přednášky probíhají dvakrát. Profesoři ovšem dostávají stále stejný plat.
Někteří posluchači mají strach, že se fakulta bude snažit jejich počet násilně snižovat. Podle proděkana pro přijímací řízení Jiřího Hřebejka ale žádné pogromy nehrozí. Studenty čeká jenom prodloužení zkouškového období. Učitelům, kteří omyl zavinili, byla prý uložena blíže neurčená pokuta, ve škole nicméně působí i nadále.
Na chybné hodnocení devíti otázek upozornili někteří studenti po shlédnutí opravených testů. Fakulta proto musela dodatečně přijmout 266 uchazečů. Není přitom vyloučeno, že chyb bylo ve skutečnosti ještě víc. Jak ale říká proděkan Hřebejk: „Kde není žalobce, tam není ani soudce.“
Nesrovnalosti v přijímacím řízení se na této fakultě vyskytly už v minulosti, konkrétně v roce 1999, kdy byl odhalen prodej předem vyřešených testů.

zdroj: idnes.cz