Místa na učení v Praze

Hledáte prostředí, kde se toho naučíte co nejvíc? Kavárnu, kde vás nevyhodí, i když tam budete celé odpoledne sedět s jedním kafem? Nebo radši knihovnu, kde soustředění sálá nejen z ostatních studentů, ale i ze stěn a vy se konečně přinutíte nekoukat na Facebook a opravdu se začít učit? Připravili jsme pro vás tipy, kde se taková místa v hlavním městě nacházejí.

Life begins after coffee

Pražská kavárna je pojmem sama o sobě. Pokud jste milovníky dobré kávy či čaje a nedokážete si bez těchto nápojů učení představit, je kavárna či čajovna jasná volba.

Přímo v centru Prahy v prostorách Nové scény Národního divadla se nachází NoNa, kde můžete studovat s krásným výhledem na Národní ulici. Jako odměnu po učení si pak rovnou večer můžete zajít na představení, na ISIC kartu tu dostanete výrazné slevy.

Studovno-kavárna Cafedu je otevřena non-stop. Kavárna v přízemí, studovna v prvním patře a spousta šprtů kolem. Motivace jedna radost.

Kavárna a čítárna Unijazz, která vypadá skoro jako disidentský byt, se nachází v Jindřišské pasáži. Pokud chcete prokrastinovat či si jen odpočinout od učení, můžete tu vést debaty se studenty z Filozofické fakulty, kterými se to tu jen hemží. Konají se tu také zajímavé filmové projekce.

Vyhovuje-li vám více orientální vůně a netradiční atmosféra a učíte-li se rádi obklopení hromadou polštářů s hrnkem maté IQ v ruce, čajovna stojí za zkoušku. Jedna z mnoha je čajovna Na Cestě poblíž stanice I. P. Pavlova. Otevřeno mají do půlnoci.

Nedáte bez čokolády ani ránu, o učení nemluvě? Pokud právě nehubnete do plavek, můžete zkusit kavárnu a rodinnou čokoládovnu U Červené židle. Čokoláda, jak známo, zmírňuje pocity úzkosti a zlepšuje celkovou psychiku člověka, zlepšuje pozornost a má blahodárný vliv na činnost mozku, o vašich chuťových buňkách nemluvě.

Ejhle, knihovna!

Každá univerzita má několik fakult. A každá fakulta má knihovnu a skoro každá studovnu. Z toho vyplývá, že si jako student můžete vybrat z mnoha variant, kde se učit. Pokud zvolíte svou mateřskou fakultu, můžete tam potkat spolužáky a učit se společně. Je tu ale také riziko – že se zapovídáte a nic se nenaučíte. A ještě na vás budou ostatní ze všech stran dělat „pssst!“.

Knihovny mají ale velkou výhodu. Na rozdíl od kaváren v nich neutratíte ani korunu. Většina knihovnic je na kávu přímo alergická, a to i na bezkofeinovou. Kávou politá kniha je totiž neodstranitelná katastrofa. Dobře si tedy rozmyslete, než do knihovny s kávou vstoupíte.

Rájem pro knihomoly a studenty nejen technických oborů je Národní technícká knihovna v pražských Dejvicích. Otevřeno je ve všední dny téměř 24 hodin denně. Další užitečné informace naleznete zde.

Ideál? Neexistuje…

Ideální studijní prostředí je pro každého jiné. Někdo odjede k babičce na venkov, která mu navaří, co má rád. Někdo potřebuje být mezi lidmi a mít kolem sebe ruch, někdo naopak lpí na absolutním klidu a tichu a z míry ho vyvede sebemenší zapípání mobilu či zašustění papíru. Sedí-li v jedné místnosti sto studujících lidí, dá se s nadsázkou mluvit o „nonverbální motivaci“ – prostě vás to přiměje ke studiu mnohem víc, než když sedíte sami doma. Jestli právě doma sedíte a uvažujete, že si pustíte ještě jeden díl seriálu a pak se už přece opravdu začnete učit, zkuste se zvednout a změnit prostředí. Třeba to pomůže.

Zdroj fotografií: freeimages.com

Znáte v Praze další příjemná místa na učení? Napište nám na info@vysokeskoly.cz nebo na našem Facebooku.

Další články k tématu

Kdybych byl pěkná holka, tak si řeknu: ty lidi mě chtěj

Kdybych byl pěkná holka, tak si řeknu: ty lidi mě chtěj

Když jsem mu napsala se žádostí o rozhovor, odpověděl prakticky okamžitě. Jasně, čas mám za tři týdny. A nešlo by to dřív? Ok, tak někdy večer na víno. Dominik Feri toho ve svých 19 letech stihl víc, než většina lidí zvládne do třiceti. Nejenom díky pečlivě vyčesanému afru a barevným košilím ho zná většina českých středoškoláků a vysokoškoláků. …

číst více
Pražský Majáles: fotoreportáž

Pražský Majáles: fotoreportáž

Pohodová atmosféra ve Stromovce Páteční hokej ČR – SR Majálesové svatby frčely Korunovace Bobka Velikého z VŠE Soupeři krále Bobka Velikého Mig 21 kapela Náhodnej výběr Chinaski Vypsaná fiXa

číst více
Jak se zakládá klub plážového volejbalu? Rozhovor s Kristýnou Markovou

Jak se zakládá klub plážového volejbalu? Rozhovor s Kristýnou Markovou

Mohla bys nám představit projekt Prague Beach Team, na kterém se výrazně podílíš? Moc ráda! Prague Beach Team je občanským sdružením, které vzniklo v roce 2006 na beachvolejbalovém soustředění ve Zruči nad Sázavou. Založila ho parta beachvolejbalových nadšenců, které se nelíbily stávající podmínky tohoto úžasného sportu v ČR. Jednalo se totiž o poměrně drahou záležitost, takže ačkoli zájem o tento …

číst více
Pět změn, které vás čekají po příchodu ze střední na vysokou

Pět změn, které vás čekají po příchodu ze střední na vysokou

Když člověk přijde ze střední školy na vysokou, chvilku to vypadá jako ráj. Nemusíte vstávat každý den na osmou, v pátek a v úterý máte volno, konečně děláte něco, co vás baví. Dokonce ani na přednášky nemusíte chodit. Jsou tu však i nevýhody a po některých zvycích ze střední školy se vám možná občas i zasteskne. Životní styl vysokoškoláka …

číst více