Maturita - stres, strach, nejistota?

12. 11. 2004 | Rady maturantům

Většina z nás, kteří navštěvujeme posledním rokem střední školu, stojí před důležitou zkouškou svého života. Pro mnoho mladých lidí nastalo období, kdy se snaží do hlavy „nacpat“ všechno, co se během let ve školních lavicích naučili. Nachází se v době před maturitní zkouškou nebo jak se říká „zkouškou dospělosti“.

Čím více si člověk uvědomuje vážnost situace a čím více se snaží na okolnosti zapomenout, tím více se nechává pohlcovat nervozitou. Mnohdy se stává, že člověk všechno nechává na poslední chvíli, a za tak krátkou dobu veškeré vědomosti nedokáže vstřebat. Poté se tluče do hlavy a nadává si. Stres před maturitou je ale naprosto normální a přirozená věc, jelikož maturita je prvním důležitým krokem do budoucnosti. Nápor na psychiku a tím i na celý nervový systém v každém z nás bezprostředně stres vyvolá. Jak se ho tedy zbavit?

Zeptala jsem se několika studentů, jak se oni vyvarují stresu před maturitou. Některé odpovědi byly velmi zajímavé. Například jeden z mých spolužáků mi odpověděl: „Maturita? Vždyť ta je až v květnu, ne? To je ještě daleko.“ Tím má předešlá slova o odložení nepříjemných věcí jen podtrhl. Většina dotazovaných však jednoznačně reagovala heslem: káva, káva, káva… Občas se někdo přiznal i k cigaretě. Kofein v člověku opravdu probudí krev a bdění. Jenomže zázračný kofeinový nápoj sice člověka povzbudí, ale stres rozhodně zahnat nedokáže.Takže já osobně bych kávu označila spíše za nenahraditelného společníka při učení a především pomocníka proti únavě. Káva a cigarety však nepatří zrovna do skupiny zdravého způsobu života. Proto je lepší tyto produkty buď zmírnit a nebo naprosto vynechat. Například procházka parkem nebo trocha pohybu člověku perfektně okysličí mozek a informace se tak budou do hlavy hrnout „jedna báseň”. Potřebné je také vypnout a nepřepínat se. Vymezit si dobu a nalézt prostředí a dostatečný klid na učení a potom třeba vyrazit někam s přáteli. Odreagování, odpočinek a především pravidelný spánek je jedna z nejdůležitějších věcí, které člověka připraví takřka na cokoliv.

Také si kladete otázky: Jak asi bude vypadat předseda? A podrží nás vyučující? Strach, nejistota a nervozita, právě tohle čeká všechny studenty. Neznamená to však, že svého cíle nemohou dosáhnout. Vždyť i tyhle pocity k maturitě patří. Nezalekněme se proto třesoucích se rukou a zvedání žaludku. Je to naprosto normální. Jak se říká: Když nejde o život, jde o……maturitu.