Masarykova univerzita si otevřela vlastní vinici

Vlastní vinohrad otevřela ve čtvrtek 2. června Masarykova univerzita. Sedmdesát sazenic odrůdy Pálava, Muškát moravský a André bylo vysazeno ve svahu nad blokem kolejí A1 ve Vinařské ulici nedaleko ekonomicko-správní fakulty a kousek od brněnského výstaviště.

Jak pojmenování ulice napovídá, tradice pěstování vína je v těchto místech zakořeněná. „Původní měšťanské domy na Hlinkách vlastnili obchodníci s vínem, vinné sklepy zasahovaly v minulosti i pod dnešní univerzitní kampus. Na jižních svazích se pěstovala také réva vinná. Z té doby můžeme odvodit i dnešní název ulice,“ přiblížil Zdeněk Čížek, ředitel Správy kolejí a menz Masarykovy univerzity, který nápad oživit tradici promýšlel několik let.

První úrodu očekává za tři roky, upozorňuje však, že univerzita nemá v plánu vyrábět a prodávat víno. „Pokud se vše podaří, mohlo by dozrát zhruba 140 kilogramů bobulí. Takové množství nemá ani cenu zpracovávat, nabídneme je tedy akademické obci k ochutnání v univerzitních menzách,“ dodal Čížek.

Vinohrad se bude kromě toho používat k výukovým účelům – univerzita se bude o keře révy starat spolu s Vinařským institutem, jehož zaměstnanci budou v průběhu roku studentům prakticky vysvětlovat, jak se o vinohrady pečuje či jak se rozeznávají jednotlivé odrůdy.

Zdroj: Tisková zpráva Masarykovy univerzity Zdroj fotografie: http://www.freeimages.com/


kavanluc@gmail.com

Další články k tématu

Zaměstnanci Fakulty informatiky MU se dočkali nové školky pro své děti

Zaměstnanci Fakulty informatiky MU se dočkali nové školky pro své děti

Fakulta informatiky Masarykovy univerzity (MU) otevřela pro ratolesti svých zaměstnanců novou mateřskou školku. Zřízena byla v prostorách Ženského vzdělávacího spolku Vesna v ulici Údolní v Brně a stala se tak vůbec první fakultní školkou na této univerzitě. Zahájení provozu je naplánováno na Den dětí, tedy 1. června, ale s plným provozem se počítá až od začátku příštího akademického roku. O provoz školky …

číst více
Masarykova univerzita zahájila přijímací řízení netradiční soutěží

Masarykova univerzita zahájila přijímací řízení netradiční soutěží

Netradiční soutěžní hrou MuniQuest zahájila Masarykova univerzita přijímací řízení do bakalářských a magisterských oborů pro akademický rok 2012/2013. Od prvního listopadu se mohou hlásit zájemci o studium na univerzitě. Přihlášky lze podávat pouze elektronicky do 29. února 2012. Spolu se začátkem přijímacího řízení se můžete zúčastnit soutěže MuniQuest. Hlavními cenami jsou: cena tablet iPad2 cena smartphone Xperia Active cena …

číst více