KROK PO KRŮČKU: S čím a v čem na přijímací zkoušky

13. 5. 2009 | Přijímací řízení

Zatímco mnozí v těchto dnech vyrážejí do ulic či do přírody užívat si příjemného počasí, pro letošní maturanty a ty, kdo se hlásí na nějakou vyšší či vysokou školu, tento čas zas tak idylický není. VysokéŠkoly.cz se jim proto snaží jejich útrapy co nejvíc ulehčit. Dnes si přečtěte, na co byste neměli a na co naopak určitě měli zapomenout, až půjdete k přijímacím zkouškám.

Pro většinu uchazečů budou letošní přijímačky premiérovou záležitostí a možná jste mezi nimi i vy. Věcí, které byste si s sebou měli vzít, není mnoho, ale pokud je zapomenete, můžete v tom nejhorším případě přijít o možnost zkoušku vůbec skládat. Do vaší výbavy při vykročení do dne D byste tedy určitě měli zahrnout:

• občanský průkaz (popř. cestovní pas) – vyžaduje se všude, bez něj vám nebude povoleno zkoušku absolvovat
  • číslo přihlášky, potažmo jiné identifikační číslo určené školou (týká se jen některých škol)
  • pozvánku k přijímací zkoušce
  • úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení (absolventi SŠ) nebo vysokoškolského diplomu (absolventi VŠ), pokud ho již máte k dispozici a nebo pokud jste ho už nepřiložili k přihlášce; některé školy vyžadují vysvědčení z posledního ročníku střední školy
  • na některých typech oborů (zpravidla tělovýchovně, medicínsky či potravinářsky zaměřených) se obvykle vyžaduje i lékařské potvrzení o způsobilosti vykonávat jisté úkony a profesní činnosti
  • pro jistotu psací potřeby (ačkoli ty už dnes uchazeči většinou dostávají od dohlížejících pedagogů přímo na místě – důvodem je mj. snadnější způsob hodnocení i jeho transparentnost (uchazeč nemůže být identifikován prostřednictvím barvy či typu pera) a také snížení rizika, že vám vaše pero vypoví službu)
  • pomůcky uvedené na pozvánce ke zkoušce (slovník, kalkulačka aj.)
  • kapesník
  • pití
  • …a pokud to jen půjde, pak také dobrou náladu a otevřenou mysl

Další zásady:

• na prezenci raději přijďte nejméně o deset minut dříve, většinou se však doporučuje až půlhodinový předstih
  • oblečení: k písemné zkoušce se stačí obléct dle běžných konvencí, k ústní pak doporučujeme společenský oděv (pánové nejlépe kalhoty, košili, potažmo i kravatu a sako, dámy sukni nebo kalhoty, k nim košili či blůzu a sako, příp. nesportovní svetřík) – vaše vzezření za vás sice zkoušky nesloží, ale svůj podíl na jejich výsledku určitě má
  • pamatujte, že na lavici zpravidla nesmí zůstat nic kromě zadání testu, potažmo záznamového archu pro vaše odpovědi, pití a výslovně povolených pomůcek; jakékoli další předměty by mohly v nejzazším případě vést až k „diskvalifikaci“
  • nesnažte se nechávat si sluchátka v uších (tady nepomůže ani výmluva, že se vám při hudbě lépe přemýšlí…)
  • vypněte si mobil

Co určitě nenosit:

• pokud to pokyny v pozvánce výslovně nepovolují, pak určitě nechte doma veškeré pomůcky jako kalkulačku, slovník, učebnice ad.