Jakou práci chtějí absolventi Univerzity Palackého?

18. 6. 2009 | Studentský život

Dva ze tří vysokoškoláků si chtějí během studia přivydělávat na brigádách, i když nemusí. Každý čtvrtý absolvent po skončení studií plánuje cestu do zahraničí, aby se zdokonalil v jazyce. Tyto údaje spolu s dalšími vyplynuly ze specializovaného průzkumu, do kterého se v uplynulých týdnech zapojilo téměř 3500 studentů ze všech osmi fakult olomoucké Univerzity Palackého.

„Prostřednictvím průzkumu jsme chtěli především zjistit, jaké plány mají studenti po ukončení vysoké školy, zda chtějí nastoupit do zaměstnání nebo mají zájem o podnikání,“ popsal záměr výzkumu ředitel Vědecko-technického parku UP Jiří Herinek, jehož pracoviště výzkum zorganizovalo. Více než čtyřicet procent posluchačů UP se například podle jeho slov začíná poohlížet po budoucím uplatnění až v posledním ročníku vysoké školy. „Drtivá většina z nich se hodlá uchytit v oboru, jen malé procento z oslovených si dokáže představit i jinou práci,“ popsal. Nabídka práce nebo stáže v zahraničí by pak byla pro takřka polovinu posluchačů univerzity pádným důvodem pro přerušení studia. Zhruba čtvrtina z oslovených vysokoškoláků má v budoucnu zájem o podnikání, více než polovina pak podle průzkumu o samostatné výdělečné činnosti neuvažuje vůbec. „Studenti, kteří o podnikání uvažují, by pak v počátcích kromě finanční podpory uvítali zejména odborné poradenství,“ doplnil Herinek.

Vědecko-technický park UP nabízí prostřednictvím svého Podnikatelského inkubátoru všem, kteří mají zajímavý podnikatelský záměr, řadu bezplatných služeb. Poskytuje také zvýhodněný pronájem kanceláří a výrobních prostor, poradenské služby či využití přístrojů a odborného zázemí univerzity.

Průzkum plánů a zájmů studentů UP:

• přivydělávat si brigádami při studiu musí více než 28 procent respondentů, přes 60 procent si přivydělávat nemusí, ale chce, zbylých 11 procent pak o brigády nemá zájem;
  • kvůli nabídce odborné praxe by studium přerušilo téměř 23 procent oslovených studentů, více než 43 procent by tak učinilo kvůli stáži v zahraničí, 12 procent by k přerušení motivovala touha zdokonalit se v jazyce;
  • bezprostředně po studiu hodlá téměř 54 procent posluchačů UP nastoupit do zaměstnání, 22 procent chce cestovat po světě a zlepšovat jazykové schopnosti, 15 procent pak hodlá začít studovat další obor nebo jinou vysokou školu, necelých 9 procent uvažuje o podnikání;
  • nejvíce studentů, kteří chtějí nastoupit po škole ihned do práce, je z Lékařské fakulty, naopak nejméně je z Filozofické fakulty a Přírodovědecké fakulty, jejichž studenti plánují po ukončení studia cestovat nebo hodlají začít znova studovat.
  • do průzkumu se zapojilo zhruba 3500 studentů z celkem 22000 posluchačů olomoucké Univerzity Palackého;
  • největší část respondentů studuje Filozofickou fakultu, následují fakulty Právnická, Přírodovědecká, Lékařská, Pedagogická, Cyrilometodějská teologická, Fakulta tělesné kultury a Fakulta zdravotnických věd;

Zdroj: Tisková zpráva UP