Jak se připravit na maturitní slohovku

Maturita z českého jazyka a literatury má kromě didaktického testu a ústní části i část nazvanou „písemná práce“. Hlavní je neztratit hlavu a nesplést si pracovní postup s receptem či líčení s vyprávěním.

Písemná práce (a také ústní zkouška) je klasifikována hodnotiteli jmenovanými ředitelem školy, kteří jsou držitelé platných osvědčení k hodnocení zkoušek společné části maturity. Slohovka je také logicky třetina celkového hodnocení z českého jazyka a literatury.

O koze? Ne, o voze.

Vyberte si téma, o kterém něco víte. U maturity se nebudete moci radit s Googlem, a tak je dobré při rozhodování brát ohled na to, co je vám nejbližší. Přečtěte si také pořádně zadání, abyste věděli, jak je téma myšleno a nepopisovali „kozu“, zatímco autoři zadání po vás chtěli popis „vozu“. Dejte si také pozor na dodržení slohového postupu. Vyprávění by mělo končit pointou, na výklad nebo referát musíte znát dostatek faktů a ne vařit z vody.

PČP – Pravidla, čas, počet slov

Na vybranou budete mít z 10 témat, která jsou tematicky různorodá. Zadání dostanete ve vytištěné podobě na lavici, budete ho tedy mít stále před očima. Minimální délka práce je 250 slov. Maximální hranice stanovena není, nezapomeňte ale, že na práci máte 90 minut, proto se nerozepište přespříliš. Vzorová zadání, ze kterých můžete aspoň trochu odhadnout, co vás čeká, a mnoho dalších užitečných informací naleznete na webových stránkách nové maturity.

Během psaní slohovky můžete používat Pravidla českého pravopisu, což je nesporná výhoda. Proto je rozumné si je alespoň prolistovat a naučit se v této knize hledat. Může se vám to hodit.

Úspěch – 10% talentu, 90% dřiny

Během školního roku vám dá jistě váš učitel či učitelka češtiny možnost, abyste si slohové postupy procvičili. Nepodceňte to a poučte se z chyb, které během psaní uděláte. Pro náležitou zpětnou vazbu můžete cvičnou slohovku klidně zkonzultovat s učitelem. Vám to pomůže a on uvidí zájem z vaší strany, což také není na škodu.

Zdroj fotografií: freeimages.com

Další články k tématu

Tipy a rady k maturitě od osmi úspěšných maturantů

Tipy a rady k maturitě od osmi úspěšných maturantů

Kateřina Turbaková (studentka etnologie na Masarykově univerzitě): „Určitě je dobré přečíst veškerou četbu, nejlépe začít ještě v tomto roce. Je škoda vylítnout na tak snadné věci. Komu se moc nedaří didaktické testy, je třeba je procvičovat, jsou k dispozici testy z předešlých let. U češtiny je důležité se naučit hlavně funkční styly a další náležitosti k uměleckému a neuměleckému textu. …

číst více
Rok maturanta aneb na co letos nezapomenout

Rok maturanta aneb na co letos nezapomenout

Od vyučujících, rodičů i starších kamarádů jistě nyní častěji než jindy slýcháváte, jak je maturitní ročník náročný a jak nesmíte nic podcenit a pořádně se učit. Ale být maturantem neznamená jen to, že budete od rána do večera sedět v knihách. Kdyby tomu tak bylo, tak by se snad ani tolik lidí před samotnou zkouškou nestresovalo. Problémem …

číst více
Jak se efektivně učit: deset dobrých a špatných způsobů

Jak se efektivně učit: deset dobrých a špatných způsobů

Každý z nás má své způsoby, jakými se snaží dostat do hlavy potřebné vědomosti. Někdo podtrhává, někdo zvýrazňuje, někdo si nahlas předčítá a každému funguje něco jiného. Na Kent State University se rozhodli vybrat nejčastějších deset studijních strategií a změřit jejich účinnost. Seřadili jsme vám je od těch nejméně efektivních až k těm nejúčinnějším. Málo účinné zpúsoby …

číst více
Maturitní slohovka: Jaká témata vás mohou čekat?

Maturitní slohovka: Jaká témata vás mohou čekat?

Dobré téma je základ Ať už vám slohy jdou samy od sebe, nebo se s nimi perete, je důležité vybrat si zadání, které je vám blízké. Rozhodně byste si měli být jisti, co obnáší vámi zvolený slohový postup. Může se vám zdát lehké napsat výklad či referát, ale během psaní přijdete na to, že vlastně neznáte …

číst více