Diplomatem na vlastní kůži

2. 4. 2007 | Rady maturantům

Jsi studentem střední školy? Zajímáš se o domácí a mezinárodní dění? Ovládáš aktivně anglický jazyk? Pražský studentský summit ti potom nabízí jedinečnou příležitost.

Na právě probíhajícím Pražském studentském summitu si můžou studenti středních a vysokých škol vyzkoušet jednání v rolích zástupců různých států světa v jednom ze tří modelů mezinárodních organizací: OSN, NATO a EU.

O co jde? Pražský studentský summit je vyvrcholením tří projektů simulujících jednání výše uvedených organizací. Například Model NATO napodobuje skutečná jednání nejvyššího orgánu Aliance, Severoatlantické rady. Čeští středoškolští studenti se zde v rolích představitelů členských států snaží nalézt řešení mezinárodních otázek a přitom jednat v souladu s postojem země, kterou zastupují. Veškerá jednání i výběrová řízení probíhají výhradně v angličtině.

Proč to zkusit? Kromě prohloubení znalostí o fungování organizace si vylepšíte i své komunikační schopnosti. „Během formálních jednání se řídíte danými pravidly. Pokud například hodláte sdělit svůj názor, musíte se předem přihlásit o slovo. Stejně důležité, jako diplomatické jednání, je i správná prezentace myšlenek,“ vysvětuje student Jaroslav Rucký z Opavy (na fotografii druhý zprava), který se modelu zúčastnil.

Jak se zúčastnit? Po zaregistrování se na oficiálních stránkách Pražského studentského summitu vás čeká výběrové řízení. První kolo se zaměřuje ryze na znalost struktur NATO, ve druhém kole pak vybraní kandidáti vypracují esej na zadané téma. 22 vybraných šťastlivců potom letos čekala série tří přípravných workshopů v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze. Tam se blíže seznámili s bezpečnostní problematikou Aliance. Letošní ročník byl totiž zaměřen na terorismus a operace NATO. Workshopy navštěvují významné osobnosti politické scény, které se snaží studentům co možná nejvíce přiblížit problematiku mezinárodní politiky. „S pozicí České republiky v NATU nás obeznámil i bývalý ministr obrany ČR Jiří Šedivý,“ dodal Jaroslav Rucký, zastupující Polsko.

Podrobnější informace o přihlášení do dalšího ročníku budou zveřejněny v druhé polovině roku 2007 na oficiálních stránkách www.studentsummit.cz. Projekt organizuje Asociace pro mezinárodní otázky pod záštitou Alexandra Vondry.