Co je work-life balance a jak si ho udržet

Full-time škola, full-time práce, full-time volný čas a full-time spánek. Jak se z toho nezbláznit a všechno zvládnout (relativně) v klidu?

Stihnout všechno, co stihnout chcete, a být při tom v pohodě – jde to vůbec? To je otázka, která se někdy prožene hlavou snad každého vysokoškoláka. Jakmile se na vás navalí seminárky, zkoušky, brigáda, a k tomu poprvé v životě nutnost postarat se sám o sebe, může toho na vás být zkrátka moc. Hledali jsme proto rady, jak si udržet zdravou work-life balance a ze všeho se nezbláznit.

Co je work-life balance?

Work-life balance znamená správnou prioritizaci mezi prací a volným časem. Je jednoduše o tom, najít správný poměr mezi prací (případně školou) a zábavou. O tom, že to není tak snadné, jak se může na první pohled zdát, svědčí nejrůznější statistiky. Problém s hledáním téhle rovnováhy má totiž až 20 % lidí. Například OECD zjistila, že 7 % zaměstnanců v České republice pracuje přes 50 hodin týdně, a netráví proto dost času s přáteli nebo rodinou. Právě tito lidé se pak v životě snadno potkají například se syndromem vyhoření.

I když se zdá, že v současné době počítačů a nonstop připojení na internet je všechno snazší, technologie nám s work-life balance paradoxně vůbec nepomáhají. Školu a práci totiž máte vlastně pořád u sebe. V počítači, na telefonu, v tabletu. Být offline je luxus, který se vám příliš často nepoštěstí.

Mít work-life balance neznamená strávit stejně času ve škole/práci a s přáteli. Vaše potřeby se navíc můžou v čase měnit. Takže o zkouškové možná zvládnete studovat od rána do večera a kamarády vidět maximálně jednou týdně, ale přes semestr s nimi vyrazíte ven každý den. A tak podobně. Každý z nás navíc má rovnováhu mezi prací a volným časem jinou.

Jak na to?

Rovnováhu mezi prací a volným časem můžete ovlivnit. Na dalších řádcích najdete pár tipů a triků, jak najít správný poměr mezi všemi činnostmi, které potřebujete nebo chcete zvládnout.

Naplánujte si volný čas – i když to může znít zvláštně, poznačte si do diáře čas, který strávíte s rodinou a přáteli a další aktivity, které vám vrátí energii vydanou ve škole/práci, například sport. Jednak se budete mít na co těšit a jednak vás tento plán donutí stihnout ostatní činnosti tak, abyste nemuseli nic rušit. Sportu se rozhodně nevzdávejte, mimo jiné vás totiž nabije energií a zlepší vaši koncentraci.

Přestaňte dělat věci, které z vás vysávají energii a berou vám čas – například přestaňte trávit čas v práci s kolegy, kteří se místo práce jen vybavují; své úkoly pak stihnete rychleji a zbude vám více času na příjemnější věci.

Promyslete pořadí aktivit – co všechno musíte během dne udělat? Naplánujte si to tak, abyste nemuseli běhat po městě tam a zpátky, čímž ušetříte čas za zbytečné cesty.

Přestaňte být perfekcionisté – s přibývajícími povinnostmi zkrátka všechno perfektní nebude. Rozhodněte se, z čeho a kolik můžete slevit.

Soustřeďte se – multitasking je krásná věc, ale roztříští vám pozornost, takže věci, které děláte přes sebe, vám nakonec zaberou víc času, než kdybyste řešili jednu po druhé. Nepište pracovní e-maily na večeři s přáteli, nedomlouvejte si rande při psaní seminárky.

Zní to snadno, viďte? Pokud budete tyto zásady i co nejpilněji dodržovat, také to snadné bude. A možná vám zůstane čas i osm hodin spánku denně. :)

Zdroj fotografií: freeimages.com


havlovalaura@gmail.com

Další články k tématu

Nejdu na VŠ, kam teď?

Nejdu na VŠ, kam teď?

Soukromá škola K většině oborů existuje alternativa v podobě výuky na soukromé škole, kam o přijetí většinou rozhoduje doklad o zaplacení školného. Přihlášky je možné podávat celé léto, i ze začátku září. Jazyková škola Právě jazyková škola může pro toho, kdo se nedostal na vysokou školu, přinést užitečný rok navíc. Studující si udrží status studenta, získá další čas na rozhodnutí o své …

číst více
Jak se zakládá klub plážového volejbalu? Rozhovor s Kristýnou Markovou

Jak se zakládá klub plážového volejbalu? Rozhovor s Kristýnou Markovou

Mohla bys nám představit projekt Prague Beach Team, na kterém se výrazně podílíš? Moc ráda! Prague Beach Team je občanským sdružením, které vzniklo v roce 2006 na beachvolejbalovém soustředění ve Zruči nad Sázavou. Založila ho parta beachvolejbalových nadšenců, které se nelíbily stávající podmínky tohoto úžasného sportu v ČR. Jednalo se totiž o poměrně drahou záležitost, takže ačkoli zájem o tento …

číst více
Rozdíly mezi střední a vysokou školou

Rozdíly mezi střední a vysokou školou

Už žádné vstávání na začátku hodiny a sednutí na pokyn učitele. Nečekejte ani zvonek oznamující začátek a konec výuky. Níže vám přinášíme přehled změn, které vás můžou po nástupu na vysokou školu překvapit. Prázdniny Volno už vám nebude začínat 1. července a končit 1. září. Letní semestr zpravidla končí v polovině května, kdy začíná zkouškové období. Prázdniny vám …

číst více
Jak zatočit s trémou u maturity

Jak zatočit s trémou u maturity

Někteří z budoucích maturantů už stříhají metr a pilně pročítají vypracované otázky. Maturity budou co nevidět a s nimi také často stres, strach a tréma. Jak se s těmito pocity vyrovnat, si přečtěte na dalších řádcích. Připravit, pozor, start Bohužel neexistuje žádná rada, jak nemít trému před vystoupením, které vůbec neznáte. Takže základem úspěchu je samozřejmě poctivá příprava. …

číst více