České univerzity podpoří modernizaci vysokého školství v partnerských zemích EU

10. 8. 2010 | Tiskové zprávy

Evropská komise zveřejnila výsledky letošního výběru nových projektů v rámci programu Tempus. Z celkových 64 schválených projektů se na šesti podílí české univerzity jako partnerské instituce. Konkrétně se jedná o Vysokou školu chemicko- technologickou, Českou zemědělskou univerzitu, Vysoké učení technické v Brně, Univerzitu J.E.Purkyně v Ústí nad Labem, Technickou univerzitu v Liberci a Vysokou školu ekonomickou v Praze.

Evropský program Tempus podporuje modernizaci vysokého školství v partnerských zemích Evropské unie z regionů východní Evropy, centrální Asie, západního Balkánu a Středozemního moře. Projekty jsou zaměřeny na spolupráci vysokých škol v otázkách reforem učebních osnov, modernizace řízení vysokých škol, vzdělávání úředníků státní správy nebo rozvoje celoživotního vzdělávání na univerzitách v partnerských zemích.

Šance uspět při výběrovém řízení Evropské komise je poměrně malá. V letošním roce akademičtí experti vybírali ze 450 návrhů nových projektů Tempus, uspělo necelých 15% z nich.

Program Tempus funguje již 20 let. Jeho zahájením v roce 1990 se zemím střední a východní Evropy dostalo velké podpory v oblasti vysokého školství. Se vstupem České republiky do Evropské unie se pak našim vysokým školám otevřela možnost předat své zkušenosti a poskytnout pomoc partnerským zemím stejným způsobem, jakým asistovaly členské země EU našim vysokoškolským institucím v programu Tempus v minulosti.

Bližší informace: www.naep.cz/tempus
Kontaktní osoba: Tereza Babková / tereza.babkova@naep.cz / 221 850 602