Časový harmonogram pro plánovaní studia v zahraničí

21. 5. 2009 | Studium v zahraničí

Chcete si rozšířit zkušenosti studiem na zahraniční škole? Nabízíme vám přehledný časový harmonogram, co je třeba a kdy udělat pro úspěšné přijetí. Je toho poměrně dost, ale podívejte se sami.

Ještě dříve, než začnete o studiu v zahraničí uvažovat, je dobré mít představu o časovém plánu – kdy je třeba co udělat, zařídit – abyste mohli své studium v zahraničí dobře naplánovat.

Tento časový plán je pouze orientační, jednotlivé školy mohou mít své vlastní časové harmonogramy, které určitě najdete na jejich internetových stránkách.

12 – 18 měsíců před plánovaným vstupem na univerzitu:

* Na co se také zaměřit při výběru školy
o Akreditace univerzity od příslušného úřadu – důležité pro uznání vzdělání
o Kvalita výuky – výše školného vždy není jediným kriteriem – informace lze získat z informačních materiálů, internetových stránek a také z osobních zkušeností dřívějších studentů
o Systém výběru studentů
o Kvalita laboratoří a dalších speciálních zařízení dle vašeho zaměření
o Kvalita knihoven
o Kvalita ubytování
o Využití volného času
o atd.
* Vyberte si více univerzit – volte podle oboru studia, konzultujte svůj výběr s pracovníkem poradenského centra, případně zahraničního oddělení vaší fakulty (univerzity).
* Informujte se na vaší univerzitě o programech Evropské unie a jiných institucí.

12 měsíců před plánovaným vstupem:

* Zažádejte si u zvolené školy o přihlášku ke studiu.
* Vyplňte a odešlete přihlášku v řádném termínu – nezapomeňte si zjistit podmínky získání stipendia. Přihláška se zasílá většinou poštou, v poslední době se dostává do popředí kontakt po internetu.
* Zjistěte, jaké vstupní testy budete muset absolvovat.

10 – 12 měsíců předem:

* vyžádejte si výpis z indexu a zajistěte si jeho překlad a potvrzení
* požádejte svoje vyučující o napsání doporučujících dopisů
* požádejte nadace a univerzity o finanční pomoc
* absolvování příslušných testů

4 – 5 měsíců předem:

* obdržíte rozhodnutí od škol
* vyberte si školu, na kterou nastoupíte, a uvědomte o tomto rozhodnutí všechny školy, na které jste se hlásil(a)
* zašlete univerzitě potvrzení o zaplacení zápisného spolu s dalšími formuláři, které od ní obdržíte
* zkontaktujte univerzitu ohledně ubytování
* zjistěte si podmínky zdravotního pojištění

3 měsíce před nástupem do školy:

* požádejte o vstupní vízum, je-li třeba
* rezervujte si letenku či jízdenku
* zajistěte si případné pojištění

Vyberte si pečlivě zahraniční univerzitu – myslete na to, čím dražší školné, tím větší univerzita, a tím tedy i větší šance na získání stipendia. Přitom můžete využít těchto zdrojů informací: katalogy univerzit, internetové stránky studentských organizací a vysokých škol, rady od zkušenějších studentů.

Článek byl převzat z našeho partnerského serveru www.finance.cz.