Budou z pedagogů veřejní činitelé?

6. 3. 2004 | Aktuality

Na pondělní vraždu učitele ve Svitavách reaguje také Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství. Jeho představitelé navrhují, aby se učitelé do budoucna zařazovali mezi veřejné činitele, což by prý umožnilo jejich lepší ochranu.

Odboráři vyzývají ve svém prohlášení ministerstvo školství i další politiky k tomu, aby učinili vhodná opatření a zabránili dalším podobným případům. O statutu veřejného činitele pro pedagogy (stejně jako např. pro zdravotníky) se už dříve jednalo, návrh ale nakonec přijat nebyl. Dnes je pravděpodobné, že se tato diskuse znovu otevře.
Zástupci odborů adresují svoji výzvu zároveň celé české veřejnosti, od které očekávají podporu. Odbory údajně již dříve upozorňovaly na rostoucí agresi žáků a studentů na školách. Ministerstvo by nyní mělo rozhodnout, zda je status veřejného činitele opravdu nutný, nebo by k bezpečnosti pedagogů přispěla spíš jejich účinnější ochrana a zpřísnění postihů vůči agresivním studentům.

zdroj: Ceskaskola.cz