ANKETA: Jak zvládnout maturitní ročník?

26. 8. 2011 | Rady maturantům

Pětice úspěšných maturantů a protřelých studentů se podělila o dojmy ze zkoušky z dospělosti. Najděte inspiraci, jak úspěšně zvládnout maturitní ročník.

Dotázaní odpovídali na následující otázky:

1. Z jakých předmětů jsi maturoval/a?
  2. Kdy je podle tebe ideální začít s přípravou na maturitu?
  3. Vypracovával/a sis otázky sám/a?
  4. Nějaké speciální rady ohledně učení? (např. místo, čas, atd.)
  5. Jak jsi při učení relaxoval/a a vypořádal/a se se stresem?
  6. Jak zpětně vnímáš náročnost maturitní zkoušky?

Monika K. Obchodní akademie Liberec

1. Maturovala jsem z matematiky, ekonomie, českého jazyka a literatury, účetnictví, z praktické zkoušky a z odborných předmětů.
  2. Co se mě týká, tak nejlépe je začít se učit čtyři měsíce předem.
  3. Vypracovávala jsem jen některé otázky. Na matematiku jsme spolupracovali ve třídě mezi sebou, zbytek jsme získali od absolventů.

4–5) Moje ideální místo na učení je tam, kde je absolutní ticho (chalupa, u babičky, atd.) Nejlépe se mi učí večer či v noci. Pauzovala jsem se svými oblíbenými krátkými seriály nebo jsem šla na dvě hoďky pokecat s kamarády. Hodně jsem pila maté, kafe, jedla hroznový cukr, abych měla pocit, že nejsem unavená.

1. Pro mě osobně maturitní zkouška byla těžká, protože se neumím koncentrovat a těžko se mi učí. Dlouho mi trvá, než se začnu aspoň trochu soustředit na učení. Náročnost vnímám v tom, že se člověk stresuje z toho, aby aspoň v životě měl maturitu. A má ještě větší strach, že to neudělá a nebude mít ani střední školu.

Jana K. Zubní technik Hradec Králové

1. Čeština, stomatologická technologie, protetická technologie, somatologie.
  2. Nejlepší je si začít otázky postupně vypracovávat od začátku čtvrtého ročníku.
  3. Otázky jsme si vypracovávali kolektivně. Ve třídě jsme si rozdělili všechna témata.
  4. Fajn je začít se učit v klidu od rána s přestávkami, když je člověk přetažený, neleze to do hlavy.
  5. Jít se projít na čerstvý vzduch, pustit si film, seriál, hudbu. Takto se nabíjím během učení.
  6. Zpětně mi maturita nepřijde až tak náročná jako zkouškové období na VOŠce.

Zuzana F. Gymnázium Jeronýmova

1. Maturovala jsem z chemie, biologie, češtiny, angličtiny.
  2. Ideální začít o svaťáku v případě, že se celý rok témata probírají v rámci výuky.
  3. Každý ze třídy vypracoval vždy jednu otázku z každého předmětu (mimo aj).
  4. Já se učím ráda na záchodě. Na každý den jsem měla počet otázek a ty jsem se naučila. Myslím, že to byly z každého předmětu tři otázky.
  5. Chodila jsem brzo spát, to byl můj relax. Na stres při maturitě si nevzpomínám.
  6. Zpětně to vnímám jako neuvěřitelně jednoduchou věc.
Učení v přírodě je u studentů populární

Jan N. Obchodní akademie Hovorčovická

1. Maturoval jsem z češtiny, angličtiny, účetnictví a ekonomie.
  2. Ideální doba pro přípravu je svaťák.
  3. Otázky jsem si nevypracovával.
  4. Ideální je učit se doma, nerozptylovat se ničím jiným a otázky si číst nahlas, případně si psát poznámky.
  5. Při učení jsem trochu víc kouřil cigarety a pil černý čaj, ale žádným závratným stresem jsem se netrápil. Netrpím na to.
  6. Maturitní zkouška pro mě byla těžká jen z toho důvodu, že jsem se musel naučit prakticky celé předměty účetnictví a ekonomie, ze kterých jsem jinak v průběhu roku balancoval mezi 4–5. Český jazyk a angličtinu mi nedělalo problém zvládnout.

Jana V. Střední škola stavební v Liberci

1. Český jazyk, matika, mapování, geodezie, praxe.
  2. Když nespíte celou dobu ve škole, stačí svatý týden.
  3. Otázky jsem si nedělala sama. Měla jsem je z minulých ročníků a dopisovala jsem si do nich své poznámky a speciální rady.
  4. Vím, že spát na skriptech nepomáhá. Fakt nevím. Prostě se učit někde v klidu.
  5. Relaxovala jsem na chatě, v přírodě s jídlem. Žádný stres jsem neprožívala.
  6. Náročnost záležela na učitelích, ale celkově to bylo v pohodě.

Zdroj fotografií: http://www.sxc.hu