ANKETA: Novoroční předsevzetí spojené se studiem?

5. 1. 2010 | Stojí za přečtení

Novoroční předsevzetí jsou tradičně předmětem bojkotů, vtípků, radostí i zklamání mnohých lidí. Nový roční kalendář se zdá být ideální příležitostí zbavit se některých zlozvyků nebo se konečně rozhoupat k plnění svých plánů. Jak jsou na tom studenti různých ročníků a různých škol? Myslí při vstupu do nového roku také na své studium?

Liší se předsevzetí maturujících od těch, kteří už studují vysokou školu? Podle naší ankety zase tolik ne. Cílem nás všech je zdárně dodělat školu a to se také nejčastěji v odpovědích opakovalo. Podle psychologů je však lepší si dlouhodobé cíle rozdělit na dílčí, které se lépe plní. Tím se mnoho studentů neřídí. Přesto se najdou i cílevědomí jedinci s konkrétními plány, které plní každý den.

Otázka pro studenty zněla: „Dáváš si do roku 2010 nějaké předsevzetí spojené se studiem a jaké?“

„Dal jsem si předsevzetí spojené se studiem, to skoro každý. V první řadě projít pololetím, a to bez nějakých problémů. Posléze zvládnout maturitní zkoušku, ze které jsem docela hodně vyklepaný. Je mi jedno za kolik, ale co nejlíp. No a jako jednu z posledních věcí dostat se do Ostravy na vysokou a vydržet tam, ale to už je zase předsevzetí na další rok. A proč to všechno? Protože chci něčeho dosáhnout!“

Jan Šrámek, čtvrtý ročník střední odborné technické školy

„Obvykle si předsevzetí nedávám, ale jelikož jsem v maturitním ročníku, rozhodla jsem se udělat výjimku. Namísto klasických předsevzetí typu zhubnout, cvičit, vyhýbat se divným mužům, naučit se něco nového atd. jsem se rozhodla, že udělám Delf, příjmačky i maturitu, takže jsem si předsevzala, že se budu pořádně učit. Denně si udělám test FC (First Certificate), TSP a test z francouzštiny. Zatím se mi to daří, jenže je teprve začátek ledna, tak uvidíme, jak to půjde dál. Ale myslím si (možná spíš doufám), že se mi to podaří, i když jsem dost líná, protože na druhou stranu jsem také hodně cílevědomá. No uvidíme.“

Jana Horáková, čtvrtý ročník gymnázia

„Předsevzetí si nedávám. Znám se a vím, že se svou ne zrovna silnou povahou bych to nebyla schopná splnit. A pokud chci něco udělat a nebo změnit, nepotřebuju předsevzetí na to, abych to udělala.“

Veronika Brumovská, čtvrtý ročník gymnázia

„Předsevzetí jako takové si nedávám žádné, protože většinou jsem ho nesplnila – nikdy se ale netýkalo studia. Samozřejmě se snažím, aby ten začínající rok byl lepší, než ten minulý. V souvislosti se studiem jsem si slíbila, že se budu snažit udělat co nejlépe všechny zkoušky, tudíž, že se začnu učit – tím pádem mně odpadne spousta starostí a tento rok pro mě snad bude pohodovější, než loňský… Když mám totiž problémy ve škole, dopadají i do mého osobního života a já se sebou nejsem spokojená.“

Petra Zálešáková, druhý ročník UTB, Fakulta managementu a ekonomiky

„Mám předsevzetí. Chci už být konečně zodpovědný, to znamená, že budu chodit na semináře a zkoušky a nebudu už jen opisovat a učit se nárazově. Studuji pro sebe a chtěl bych z té školy konečně něco mít, bavíme se a důležité odkládáme na poslední chvíli – všichni – všechno. Chci z té školy i něco pořádně umět.“

Vlastimil Pustina, druhý ročník Karlovy univerzity, Právnická fakulta

„Ne, nedávám si předsevzetí. Před dvěma a půl roky jsem udělal chybu, co se týče volby školy, a studijní pokrok je mi vcelku ukradený. Chci to ukončit, pročež musím udělat bakalářku, na čemž pracuji, jakož i státní závěrečnou zkoušku, na čemž budu pracovat. Ale nemám plán, že se od února budu dvě hodiny učit, to rozhodně ne.“

Petr Sedlář, třetí ročník Slezské univerzity v Opavě, Filozoficko-přírodovědecká fakulta

„Na předsevzetí moc nevěřím, stejně ho nedodržím. Říkám tomu plány. Letos bych chtěl udělat bakalářku co nejdříve (ideálně teď po zkouškovém), dostat se k bakalářské zkoušce a hlavně musím dokončit všechny předměty abych si nemusel prodlužovat studium.“

Ondřej Navrátil, třetí ročník VUT, Fakulta strojního inženýrství

„Ano, dávám si letos předseveztí a moje velké předsevzetí zní: konečně školu dotáhnout do konce. Protože chci být konečně finančně nezávislý. U mně je škola na prvním místě, protože si už konečně :-D uvědomuji důležitost mých dnešních rozhodnutí na svou budoucnost.“

Tomáš Pytlík, čtvrtý ročník UTB, Fakulta technologická

Další články k tématu