Anketa: Možnosti přivýdělku při studiu

3. 5. 2009 | Studentský život

Většina budoucích studentů vysokých škol uvažuje o tom, že by si ve volném čase přivydělala na různých brigádách. Následující článek pro vás mapuje, co všechno můžete očekávat a jaké zkušenosti mají studenti a studentky z různých českých univerzitních měst.

Při hledání práce si v první řadě promyslete, kolik času na tyto vedlejší aktivity budete mít. Zvláště ve vyšších ročnících školní nátlak vrcholí a na další vydávání energie nemusíte mít ani pomyšlení. Potom se vyplatí hledat práci spíše v oboru, který studujete:

Dušan, ekonomická fakulta, MU Brno: „Ešte v priebehu prvých dvoch, troch semestrov, keď som nemal toľko povinností, tak som skúšal rôzne brigády – vykladanie kamiónu, príprava vianočných ozdôb, telemarketing… Potom som si našiel stálu brigádu v obore, ktorý študujem a vydržal som pol roka.. Momentálne finišujem so záverečnou prácou, na brigádu nestíham ani pomyslieť a skôr začínam hľadať niečo stálejšie, kde by som mohol nastúpiť po skončení štúdia.“

Samozřejmě, větší štěstí budou mít zřejmě studenti oborů s praktičtějším využitím. Zaměstnavatel také jistě ocení již nějaké zkušenosti, a proto pro něj student prvního ročníku nemusí být tak zajímavý. Podobně si naše respondentka nechala hledání přivýdělku až na poslední ročníky studia.

Iva, Fakulta informatiky, MU Brno: „V začátcích studia pro mě byla prioritní škola a po brigádách jsem se nedívala, tedy nemůžu posoudit, jak obtížné je nějakou sehnat. Později jsem začala hledat práci až jako praxi v oboru a s tím jsem, vzhledem ke své specializaci, neměla problém.“

Dříve nebo později se objeví otázka po vašich jazykových znalostech. V některých městech můžete v tomto směru narazit na zcela specifické překážky, jak dokazuje následující odpověď:

Různé brigády dopomůžou aspoň k malému přivýdělku (foto: Stock.XCHNG

Různé brigády dopomůžou aspoň k malému přivýdělku (foto: Stock.XCHNG)

Tereza, soukromá vysoká škola, Karlovy Vary: „Popravdě řečeno, v Karlových Varech je to s brigádami těžké, pokud člověk neumí rusky. Na ruštině je tady založeno všechno. Jen například ochutnávky v obchodních centrech na okraji města ruštinu nevyžadují, ale nejsou dobře placené.“

Při hledání studentské práce je podstatná vlastní aktivita. Člověk nemůže jen sedět a čekat, že ta pravá nabídka za ním přijde sama. Hledání toho, co by vám vyhovovalo, může znamenat nevydařené pohovory, zbytečné postávání ve frontách i zklamání z náplně práce. Jak se můžete sami přesvědčit, ne vždy totiž záleží jen na vašich schopnostech:

Eliška, Fakulta filozofie, ZČU Plzeň: „Z vlastní zkušenosti mohu říct, že hodně záleží na štěstí. Být ve správnou chvíli na správném místě, alespoň pokud máte zvláštní požadavky ohledně času, pokud si nemůžete dovolit uvolnit se na pár dní v týdnu ze školy. A podotýkám, že chození do školy se mi v tomto ohledu vyplatilo. Dozvěděla jsem se tak o různých projektech, které na univerzitě probíhají a ve kterých se mohou brigádně angažovat i studenti.“

Mnohé problémy může vyřešit tedy volba univerzity, která svým studentům brigády nabízí sama. Sledováním různých nabídek či inzerátů na školních webech i nástěnkách můžete skutečně narazit na velmi zajímavé možnosti, které vám navíc mohou přinést kromě korunek i cenné kredity. Jak může taková práce vypadat, popisuje následující příspěvek:

Eliška, soukromá vysoká škola Brno: „S brigádou při vysoké škole jsem nikdy neměla problém, naše škola vypisuje brigády sama. Stačí si jen vybrat. Existuje tolik možností, že záleží jen na člověku, co chce dělat. Formou brigády může být i organizování dne otevřených dveří, výpomoc na pořádání různých akcí nebo asistence na městském úřadě.“

Možnost brigády bude hodně záviset také na velikosti města, ve kterém budete studovat. Čím menší univerzitní město, tím více studentů chtivých peněz navíc. Velkou konkurenci a nepříliš lákavou nabídku popisuje i další odpověď z naší ankety:

Eva, Ekonomická fakulta, JČU České Budějovice: „Najít si brigádu v Českých Budějovicích není moc snadné. Poptávka po přivýdělku o dost překračuje nabídku. Inzeráty na internetu bývají dost zavádějící, až na pohovoru se dozvíte spoustu překvapivých informací. Objevují se i letáky v obchodních domech v různých prodejnách, ale všechno bývá hodně rychle obsazené. Navíc finanční ohodnocení okolo 50 až 60 Kč čistého není nic lákavého.“

Zcela jiná situace se zdá být ve velkých městech. Zde ale můžete na problémy jiného druhu:

Pavla, Husitská teologická fakulta, Praha: „V Praze se dá na brigádu narazit prakticky na každém rohu. Otázkou ale dál zůstává, jestli je to dobrá brigáda. Každopádně v Praze platí víc než kdekoli jinde v republice, že je to velká honba za penězi a častokrát se z vás snaží „sedřít kůži“ i na místech, kde byste to nečekali. Každopádně tedy doporučuji brigády shánět podle referencí kamarádů.“

Při hledání a zkoušení brigád nezapomeňte, že máte právo znát všechny podmínky práce předem, pročíst si smlouvu před jejím podpisem a stěžovat si na případné problémy. Brigády jsou jakousi zkouškou budoucího pracovního procesu – a občas se vyplatí brát je právě jen jako cennou zkušenost.

Další články k tématu