Akademická knihovna JU má na 20 000 registrovaných uživatelů

24. 3. 2011 | Tiskové zprávy

Od ledna 2010 slouží v kampusu Jihočeské univerzity ve Čtyřech Dvorech nově vybudovaná Akademická knihovna JU. Počet návštěvníků, kteří využívají služeb tohoto nového a moderně vybaveného celouniverzitního pracoviště se v průběhu uplynulého rychle zvyšoval. Zájem o poskytované služby stále roste.

Po více než roce od otevření se AK JU těší velkému zájmu uživatelů také z řad veřejnosti.

Uvedená čísla z uplynulého roku ukazují, že se Akademická knihovna JU stala za relativně krátkou dobu své působnosti pravidelně navštěvovanou a všestranně využívanou součástí Jihočeské univerzity:

• Počet registrovaných uživatelů: 19 748, z toho 437 z řad veřejnosti
• V průběhu roku přišli čtenáři do knihovny celkem 126 107 krát. Nejvíce v listopadu – 26 169. Denní rekord pak padl 5. 11., kdy během 12 hodin přišlo 2 129 návštěvníků.
• Do knihovny přibylo 11 150 nových knih
• Dochází 698 titulů časopisů
• Čtenáři si v průběhu roku vypůjčili 97 717 dokumentů, z toho 5 499 na samoobslužném zařízení
• Více než 75 000 krát využili čtenáři možnost prodloužit si knihu sami na internetu, dalších více než 21 tisíc prodloužily knihovnice
• Z jiných knihoven v ČR i v zahraničí obstarala AK pro své čtenáře 1 930 dokumentů
• Naopak jich 683 AK poskytla jiným knihovnám v ČR i v zahraničí
• Počet návštěvníků webových stránek byl 143 917 (za rok 2010)
• Aktivně se do svého čtenářského konta přihlásilo 53 293 z nich
• Možnost rezervovat si knihu využilo 5 011 čtenářů
• Počet zhotovených černobílých kopií byl 34 717
• Počet oskenovaných stran na zařízeních v AK dosáhl 49 627
• AK uspořádala 39 přednášek o práci s informacemi, kterých se zúčastnilo 869 posluchačů

Akademická knihovna Jihočeské univerzity vznikla sloučením knihovních fondů bývalých knihoven Pedagogické, Přírodovědecké, Zdravotně sociální a Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity. V jejím rámci působí také Knihovna biologických pracovišť AV ČR a Rakouská knihovna. AK JU poskytuje služby studentům a pedagogům ze všech součástí JU, vědeckým pracovníkům ústavů AV ČR v Českých Budějovicích i zájemcům z řad veřejnosti. K 1.1. 2010 měla knihovna téměř 450 tisíc svazků.

Knihovní fond je uložen ve dvou podlažích. V prvním jsou knihy ze společenskovědních disciplín a beletrie, ve druhém podlaží knihy z přírodovědných oborů, zemědělství a lékařských věd, vystaveny jsou také vysokoškolské kvalifikační práce a Rakouská knihovna. Tento fond je volně přístupný, menší část fondu je uložena ve skladu. Výpůjčky ze skladu jsou uživateli dodávány na počkání do 15.30 hod., po této době jsou připravovány na další den. Uživatelé mají k dispozici téměř 500 studijních míst v několika typech studoven a bezdrátové připojení k internetu po celé budově AK.

Akademická knihovna poskytuje své služby všem uživatelům na základě platné čipové karty – karta zaměstnance JU nebo studenta JU. Zaměstnancům AV ČR a zájemcům z řad veřejnosti vystavuje kartu knihovna. Výpůjční služby se řídí podmínkami knihovního řádu. Čtenářem Akademické knihovny z řad veřejnosti se může stát každý po vyplnění přihlášky, předložení občanského průkazu ke kontrole a zaplacení 150,– Kč za vystavenou kartu čtenáře. Poplatky za další léta jsou ve výši 50 Kč za rok.

Otevírací doba: pondělí – pátek 8 – 20 hodin / sobota – 9–16 hod. (po 17. hodině vstup vždy jen s kartou JU). 23.3.2011