7 tipů, jak si vybrat VŠ a obor

Podávat přihlášky můžete na většinu vysokých škol až do konce února. Ze všech stran slyšíte, jak je výběr oboru a VŠ důležitý. A asi už vám to trochu leze na nervy. Na druhou stranu byste si měli připustit, že tahle volba je opravdu klíčová. Koneckonců, koho by bavilo dělat celý život něco, co ho nebaví?

1. Vylučovací metoda – taky metoda

Nemáte ještě jasno, kterým směrem by se vaše vysokoškolské vzdělání mělo ubírat? Zvolte jednoduchou vylučovací metodu. Položte sami sobě nejen otázky typu: „Nejde mi matematika a nebaví mě? Tak to asi na Matfyz nepůjdu.“ Zkuste přemýšlet tak, že vyloučíte středoškolské předměty, které vás štvou. Ty, co vám zbydou, jsou okruhem, ve kterém můžete začít hledat obor, který vám bude vyhovovat. Nebo si vyzkoušejte test, na který obor se hodíte.

2. Uplatnění?

Při výběru oboru je nezbytné podívat se na index nezaměstnanosti absolventů. Tahle veličina by vás měla buď povzbudit nebo odradit. Pokud míříte například do IT, věřte, že s hledáním zaměstnání problém mít nebudete. Na druhé straně, jste-li fanouškem dějin umění, musíte se smířit s tím, že absolventi tohoto oboru právě velkou mírou zaměstatnosti neoplývají.

3. Menší rozptyl – větší šance

Pokud se chcete hlásit na psychologii, na architekturu a na molekulární biologii a nejste génius s IQ 200+, je pravděpodobné, že se nestačíte pořádně připravit ani na jedny přijímací zkoušky. Než podáte přihlášky na různorodé obory, rozmyslete si dobře, zda dokážete dostat do hlavy tak rozmanité a velké množství informací.

4. Přijímačky – hardcore nebo brnkačka?

Představte si následující situaci: Poté, co jste se učili jako blázni na zkoušku dospělosti, strávíte po jejím úspěšném složení i následující měsíc ležením v učení, abyste se dobře připravili na další zkoušky, tentokrát přijímací. To nezní úplně idylicky. Zjistěte si proto, co obnáší dostat se na vysokou školu vašich snů, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni.

5. Velkoměsto, město nebo městečko?

Pokud máte jasno, co se oboru týče, zbývá vám rozhodnout se, kterou lokalitu poctíte na následující roky studia svou přítomností. Nejste-li příznivcem velkých měst, či máte-li z nich dokonce fobii, Praze se vyhněte a zamiřte do některého z menších krajských měst. Nemůžete se naopak dočkat, až konečně vytáhnete paty z maloměsta, ve kterém jste strávili předchozích téměř dvacet let vašeho života, a vyrazíte objevovat život ve velkoměstě? Pak je pro vás hlavní město to pravé ořechové.

6. Poptejte se

Za zeptání nic nedáte. Můžete dotazy bombardovat své starší kamarády, kteří studují stejný nebo podobný obor. Pozvěte je na kafe a nechte si převyprávět užitečné podrobnosti ze studia oboru, o kterém uvažujete. V době sociálních sítí ale máte i jiné možnosti, jak někoho „ostříleného“ kontaktovat. Najděte si jednoduše na Facebooku skupinu, která nese název vašeho oboru a napište zprávu jejímu správci nebo komukoli z této skupiny. Jen mějte na mysli, že ne každý pravidelně kontroluje složku facebookových zpráv „Další“, kam bude vaše zpráva pravděpodobně doručena, pokud nemáte s daným člověkem žádné společné přátele.

7. Malý háček

Většina vysokých škol obvykle pořádá přijímací řízení na přelomu května a června. Je ale možné, že se vám budou data jednotlivých zkoušek vzájemně krýt. Proto je třeba ujasnit si priority. Univerzitu, které chcete dát přednost, si vyberte s dostatečným předstihem. Totéž platí i v případě, že budete přijati na více vysokých škol.

Foto: freeimages.com

Další články k tématu

Obor jasný, ale univerzita ne

Obor jasný, ale univerzita ne

Co student, to jiná očekávání. Někdo preferuje univerzitu, která nebude daleko od jeho bydliště nebo bude studovat přímo ve svém rodném městě. Někdo se naopak nemůže dočkat, až si vyzkouší tu správnou vysokoškoláckou nezávislost a přestěhuje se na opačný konec republiky, či bude dokonce studovat na prestižní univerzitě v zahraničí. Faktorů, které ovlivní váš výběr vhodné …

číst více
Deset rad pro budoucí prváky

Deset rad pro budoucí prváky

1. Nepanikařte Vždycky se najde někdo, kdo je ochotný vyděšeným či ztraceným prvákům pomoct. Starší spolužáci jsou protřelejší a vědí, jak to na dané fakultě chodí. Pokud hledáte někoho, kdo ví opravdu téměř všechno, ptejte se na vrátnici. Kdo jiný má větší přehled o všem, co se na univerzitní půdě šustne? 2. Moudrý rádce – zachránce Pokud máte na …

číst více
Dvě VŠ najednou: pro a proti

Dvě VŠ najednou: pro a proti

Dovednost: time-management Většina studentů s více souběžnými studii říká, že je tato zkušenost naučila time-managementu, tedy dobrému plánování svého času. Průměrný student jednoho oboru stráví velké množství času nestudijními činnostmi. Někteří hrají počítačové hry, jiní stráví spoustu času na Facebooku. A pak nakonec stejně nestíhají. Právě proto že nemají povinností tolik, mají pocit, že je mohou dlouho …

číst více
Druhá kola? Bereme.

Druhá kola? Bereme.

Červenec První den prvního prázdninového měsíce je posledním dnem, kdy se můžete hlásit na nový bakalářský obor Technická výchova se zaměřením na vzdělávání na Pedagogické fakultě plzeňské Západočeské univerzity. Na stejné fakultě platí stejný deadline i pro přihlášky na magisterský obor Učitelství ruského jazyka pro střední školy (více informací najdete zde). Termín přijímacích zkoušek na oba …

číst více